Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 2022

Gönderen Konu: Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 2022  (Okunma sayısı 3240 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HARUN

• Administrator
  • *
  • Etkinlik:
    8.4%
  • Tesekkur Edildi: 31538 kez
  • Rep Puanı: 4
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 2022
30 / 00:00:32:26 / 29,70 MB

Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 2022 (30 / 32:26)
------------------------------------------------------------------------------------------------
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 01  00:32
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 02  01:03
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 03  00:36
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 04  00:32
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 05  00:36
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 06  01:00
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 07  02:17
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 08  00:37
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 09  00:27
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 10  01:29
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 11  01:03
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 12  03:20
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 13  00:45
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 14  01:57
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 15  00:52
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 16  01:03
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 17  01:36
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 18  02:16
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 19  00:38
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 20  01:03
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 21  00:40
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 22  00:50
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 23  00:45
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 24  01:04
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 25  00:50
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 26  00:47
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 27  00:53
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 28  00:47
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 29  01:00
Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 30  00:57

Bu icerigi gorebilmeniz icin yapmaniz gerekenler:
  • içeriği görmek için tesekkur butonuna tiklamaniz gerekir (Mesajin sag kosesinde)

HARUN

• Administrator
  • *
  • Etkinlik:
    8.4%
  • Tesekkur Edildi: 31538 kez
  • Rep Puanı: 4
Ynt: Mehmet Emin Ay - Peygamberimizin (S.A.V.) Günlük Duaları 2022
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2022, 21:15:50 »
Mehmet Emin Ay Hocamız Ekleme Yaptıkça Bizde Ekliyecez...

Bu mesaj icin tesekkur eden uyeler: hakansen967

hak aşığı

• Vip Üye
  • Etkinlik:
    3.2%
  • Tesekkur Edildi: 3676 kez
  • Rep Puanı: 85
« Yanıtla #2 : 26 Şubat 2022, 23:41:34 »
Teşekkür ederim Allah razı olsun Harun Kardeşim

Bu mesaj icin tesekkur eden uyeler: HARUN, hakansen967

hasanyöndem

• Super Moderator
  • *
  • Etkinlik:
    1.2%
  • Tesekkur Edildi: 1529 kez
  • Rep Puanı: 151
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2022, 21:33:21 »
Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Sessizlik; söyleyecek sözü olmayanın değil, boş lafta gözü olmayanın işidir
Linklerin Gorulmesine Izin Verilmiyor. Kayit ol ya da Giris Yap

serdar7

• Kıdemli Üye
  • Etkinlik:
    0%
  • Tesekkur Edildi: 225 kez
  • Rep Puanı: 3
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2022, 10:12:32 »
Allah razı olsun

kardelen01

• Emektar Üye
  • Etkinlik:
    0%
  • Tesekkur Edildi: 2303 kez
  • Rep Puanı: 54
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2022, 14:20:51 »
ALLAH (C.C) Razı Olsun kardeşim.
Paylaşım İçin Teşekkürler
Ellerinize ve  Emeklerinize Sağlık

Hasan_54

• Vip Üye
  • Etkinlik:
    6%
  • Tesekkur Edildi: 497 kez
  • Rep Puanı: 150
  • ☾☆ Mekke'ye Hasret Gönüller İçin, MEKKE FM ☆☽
    • MEKKE FM
Emeği Geçenlerden ALLAH Razı ve Memnun Olsun...
☾☆ Mekke'ye Hasret Gönüller İçin, MEKKE FM ☆☽

owner  :  Linklerin Gorulmesine Izin Verilmiyor. Kayit ol ya da Giris Yap
owner  :  Linklerin Gorulmesine Izin Verilmiyor. Kayit ol ya da Giris Yap
Merkez :  Sakarya

hakansen967

• Vip Üye
  • Etkinlik:
    4%
  • Tesekkur Edildi: 870 kez
  • Rep Puanı: 574
    • ilahisözleri.net
« Yanıtla #7 : 01 Kasım 2022, 14:21:38 »
MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-1
Peygamberimiz (s.a.v.), uykudan uyanırken şöyle dua ederdi:
“Elhamdülillahillezi ahyana ba’de ma ematena ve ileyhin nuşur”
“Bizi ölümden sonra tekrar dirilten Allâh’a hamd olsun. Dönüş yine O’nun katınadır.” (Buhârî, Deavât, 7)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-2
“Allahümme lekel hamd ente kesevtenih.Es’elüke hayrahu ve hayra ma sunia leh. Ve euzü bike min şerrihi ma sunia leh.”
Peygamberimiz (s.a.v.), elbisesini giyerken şöyle dua ederdi: “Allâh’ım! Hamdü senâlar Sana aittir. Bu elbiseyi bana giydiren Sensin. Senden onu bana hayırlı kılmanı ve onunla hayırlı işler yapmayı dilerim. Yine bu elbisenin (bende oluşturacağı kibir-gurur gibi) kötülüklerden ve onunla kötü şeyler yapmaktan da Sana sığınırım.” (Tirmizî, Libâs, 1)”

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-3
Peygamberimiz (s.a.v.), aynaya bakarken şöyle dua ederdi:
“Allahümme hassente halkı ve hassin huluki”
“Bütün hamdü senâlarımız Allâh’a aittir. Allâh’ım! Yaratılışımı güzel kıldığın gibi, ahlâkımı da güzelleştir.” (Nevevî, el-Ezkâr, 270)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-4
Peygamberimiz (s.a.v.), yemek yedikten sonra şöyle dua ederdi:
“Elhamdülillah Ellezi et’amena ve sekana ve cealena müslimin.”
“Bizi yediren ve içiren; ve bizi Müslüman kılan Allâh’a hamd olsun.” (Ebû Dâvud, Et’ime, 52)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-5
Peygamberimiz (s.a.v.), evinden çıkarken şöyle dua ederdi:
“Bismillah tevekkeltü alallah ve la havle ve la kuvvete illa billah.”
“Allâh’ın adıyla (çıkıyorum). Allâh’a tevekkül ettim. Bütün kuvvet ve kudret Allâh’ın sayesindedir.” (Tirmizî, Deavât, 34)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-6
Peygamberimiz (s.a.v.), evine döndüğü zaman şöyle dua ederdi:
“Elhamdülillahillezi kefani ve âvâni. Elhamdülillahillezi et’ameni ve sekani. Elhamdülillahillezi menne aleyye feefdale. Es’elüke en tücirani minennar”
“Beni barındıran ve himaye eden Allâh’a hamd olsun. Beni yediren ve içiren Allâh’a hamd olsun. Bana ihsan ve ikramda bulunan Allâh’a hamd olsun. Allâh’ım! Beni cehennemden korumanı Senden niyaz ederim.” (Nevevî, el-Ezkâr, 9)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-7
Peygamberimiz (s.a.v.), akşamdan sonra şöyle dua ederdi:
“Emseynâ ve emsel-mülkü lillâh, vel-hamdü lillâh, lâ ilâhe illâllâhü vahdehu lâ şerîke leh,
lehül mülkü ve lehül-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr.
Rabbi es’elüke hayra mâ fî hâzihil-leyleti ve hayra mâ ba’dehâ ve eûzü bike min şerri mâ fî hâzihil-leyleti ve şerri mâ ba’dehâ.
Rabbi eûzü bike minel-keseli ve sûil- kiberi,
Rabbi eûzü bike min azabinnâri ve azâbilkabri,”
“Akşama ulaştık. Bütün mülk (Allâh’ın var ettiği her şey) de akşamladı. Allâh’a hamd olsun. Allâh’tan başka hiçbir ilâh yoktur. O, tektir ve O’nun ortağı da yoktur. Mülk de O’nundur; bütün hamd ü senâlar da O’na aittir. Ve O, her şeye kâdirdir, gücü her şeyin üstündedir. Rabbim! Bu gece de bundan sonraki gecelerde de var olan hayırları Senden isterim, bana lütfeyle… Ve yine bu gecenin de bundan sonraki gecelerin de taşıdığı şer ve kötülüklerden Sana sığınırım, beni muhafaza eyle… Rabbim! Tembellikten, bunamaktan ve yaşlılığın getireceği kötü durumlardan; ve yine cehennemin ve kabrin azâbından Sana sığınırım. (Müslim, Zikr, 74)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-8
Peygamberimiz (s.a.v.), orucunu açarken şöyle dua ederdi:
“Allahümme leke sumtu vebike âmentu ve aleyke tevekkeltu ve ala rızkıke eftartu.”
“Senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana tevekkül ettim ve Senin verdiğin rızıkla orucumu açıyorum.” (Ebû Dâvud, Savm, 22)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-9
Peygamberimiz (s.a.v.), elbisesini çıkardığı zaman şöyle dua ederdi:
“Bismillahillezi lâ ilâhe illâ Hu.”
“Kendisinden başka hiçbir ilah olmayan Allâh’ın adıyla (elbisemi çıkarmaya başlarım)” (Nevevî, el-Ezkâr, 7)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-10
Peygamberimiz (s.a.v.), yatağına girerken ve uykuya dalmadan önce şöyle derdi:
“Bismike Allahümme ahya ve emutu.”
“Allâh’ım! Senin adınla yaşar ve Senin adınla ölürüm.”
Ardından şöyle dua ederdi:
“Allahümme eslemtü nefsi ileyke ve veccehtehü vechi ileyke ve fevvadtü emri ileyke ve elce'tü zahri ileyke,rağbeten ve rehbeten ileyke,la melcee ve la menca minke illa ileyke. Amentü bi-kitabike'l-lezi enzelte ve bi-nebiyyike'llezi erselte”
“Allâh’ım! Kendimi Sana teslim ettim. İşimi Sana havale ettim. Sırtımı Sana yasladım. Korkarak ve umarak Sana yöneldim. Senden başka sığınacak ve barınacak yerim yok. İndirdiğin Kitab'a; ve gönderdiğin Peygambere iman ettim.” (Buhârî, Deavât. 7; Buhârî, Vudû’, 75)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-11
Peygamberimiz (s.a.v.), uyuyamayan ve uykusuzluk çeken birine şöyle dua etmesini tavsiye etmişti:
"Allahumme ğarati'n-nücûmü ve hedeetil uyûnu, ve ente Hayyün Kayyûmün lâ-te'hüzüke sinetün ve lâ nevm, yâ Hayyü yâ Kayyûm ehdi leyli ve enim ayni."
“Allâh’ım! Yıldızlar battı. Gözler uykuya daldı. Sen ise Hayy ve Kayyûm’sun. Seni ne uyku tutar ne de dalgınlık. Ey Hayy ve Kayyûm (olan Rabbim!) Gecemi sükûnete erdir ve gözlerime uyku ver.” (Nevevî, el-Ezkâr, 63)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-12
Peygamberimiz (s.a.v.), gece ibadeti için kalktığında şöyle dua ederdi:
“Allahumme lekel hamdü ente kayyimus semavati velerdi ve men fîhinne ve lekel hamdü ve leke mülküs semâvati vel ardi ve men fîhinn. velekel hamdü ente nurus semavati vel ardi men fîhinn. ve lekel hamdü entel hakk ve va’duke hakk ve likauke hakk ve kavluke hakk ve velcennetü hakk vennaru hakk ve Muhammed’din -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hakk vessaatu hakk.
Allahumme leke eslemtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ileyke enebtü ve bike hasemtü ve ileyke hakemtü feğfirlî mâ kaddemtü ve ma ehhertü ve ma esrartü ve ma a’lentü ente l’mukaddimü ve entel muahhiru lâ ilâhe illâ ente.”
“Allâh'ım! Ey Rabbimiz! Hamd sana mahsustur. Göklerin, yerin ve onların içindeki her şeyin idarecisi Sensin. Hamd sana mahsustur. Göklerde, yerde ve onların içinde ne varsa, her şey Sana aittir. Hamd sana mahsustur. Göklerin, yerin ve onlardaki her şeyin Nuru Sensin. Hamd sana mahsustur. Sen Hakk’sın, va’din de hak’tır. Sana kavuşmak hak, sözün de hak’tır. Cennet hak, Cehennem de hak’tır. Muhammed Hak (Peygamberdir) ve Kıyamet de hak’tır. Allâh'ım. Sana teslim oldum, Sana inandım, Sana tevekkül ettim, (ibadet ve tövbe ile) Sana yöneldim. Senin desteğinle düşmanlarıma galip geldim ve Senin hükmüne râzı oldum. (Rabbim!) İşlediğim günahlarımı da benden sonraya kalanları da affeyle. Gizli ve açıktan yaptığım her türlü günahımı bağışla. Sen Mukaddim’sin, Herşeyin evvelinde, Ezelî olan Sensin. Sen Muahhir’sin, Herşeyin sonunda Ebedî olan da Sensin. Senden başka hiçbir ilâh yoktur.” (Buhârî, Teheccüd, 1)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-13
Peygamberimiz (s.a.v.), sabah namazının sünnetini kıldıktan sonra şöyle dua ederdi:
“Allahümme Rabbe Cibrile ve İsrafile ve Mikail ve Muhammedin en Nebiyy.”
“Allâh’ım! Sen Cebrâil’in, İsrâfil’in, Mîkâîl’in Rabbisin. Peygamber olarak gönderdiğin Muhammed’in de Rabbi Sensin. Sana sığınırım, Cehennemin ateşinden…” (Nevevî, el-Ezkâr, 29)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-14
Peygamberimiz (s.a.v.), “Kim bu sözleri samimi bir şekilde inanarak gündüz okuyup o gün akşama varmadan vefât ederse, o kimse cennet ehlinden olur. Yine kim bunları geceleyin okuyup sabaha çıkmadan vefât ederse o kişi de cennet ehlinden olur” buyurarak, “Seyyidül-İstiğfâr” olarak bilinen şu duayı okudu:
“Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente”

“Allâh’ım! Sensin benim Rabbim. Senden başka ilâh yok. Beni Sen yarattın ve ben Senin kulunum. Ezel'de sana verdiğim ahdim üzere, gücüm yettiğince sözümde durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lûtf ettiğin nimetleri minnetle anarım ve Yüce huzurunda günahımı itiraf ederim. Beni affet (Allâh’ım!) Şüphe yok ki, günahları senden başka affedecek yoktur.” (Buhârî, Deavât, 2)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-15
Peygamberimiz (s.a.v.), hasta ziyaretinde şöyle dua ederdi:
“Allahümme Rabbennas. Ezhibil be’s. İşfi. Enteş Şafi. Lâ şifâe illâ şifâük. Şifâen lâ yüğadiru sekamâ.”

“Allâh'ım! Ey insanların Rabbi! Bu hastalığı hastadan gider, ona şifâ ver. Çünkü şifâ veren ancak Sensin. Senin verdiğin şifâdan başka şifâ yoktur. Onu öyle bir şifâya kavuştur ki, geriye hiçbir hastalık kalmasın.” (Buhârî, Merdâ, 20)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-16
Peygamberimiz (s.a.v.), başına sıkıntılı ve üzüntü veren bir iş geldiğinde şöyle dua ederdi:
“La ilahe illallah el Azîmül Halîm. La İlahe İllallah Rabbul Arşil Azîm. La İlahe İllallah Rabbus semavati ve Rabbul Ard. Rabbül Arşil Kerim.”

“Azîm ve Halîm olan Allâh'tan başka hiçbir ilâh yoktur. Büyük Arş’ın Rabbi olan Allâh'tan başka hiçbir ilâh yoktur. Göklerin ve yerin Rabbi olan Allâh'tan başka hiçbir ilâh yoktur. O, Kerîm olan Arş’ın Rabbi’dir.” (Buhârî, Deavât, 27)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-17
Peygamberimiz (s.a.v.), bir kişinin cenaze namazını kıldırırken onun için şöyle dua etti:
“Allâhümmağfir lihayyinâ ve meyyitinâ ve sağîrinâ  ve  kebîrinâ ve zekerina ve ünsânâ  ve şâhidinâ ve gâibinâ. Allâhümme men ahyeytehû minnâ feahyihî alel islâmi ve men teveffeytehû minnâ feteveffehû alel îmân. Allahümem la tahrimnâ ecrahu ve la teftinna ba’deh.”

“Allâh’ım! Ölülerimize ve dirilerimize, küçüklerimize ve büyüklerimize, erkeğimize ve kadınımıza, burada olanlara ve olmayanlara mağfiret eyle. Allâh’ım! İçimizden yaşattığın kimseleri İslâm üzere yaşat. Ve bizden vefat ettirdiğin kimselerin de canını iman üzere al. (Bu vefata sabrımızdan ötürü) sevabından bizi mahrum etme ve bundan sonra bizi imtihan eyleme.” (Tirmizî, Cenâiz, 38)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-18
Peygamberimiz (s.a.v.), yolculuğa çıkarken bineğine bindiğinde üç kez “Allâhü Ekber” dedikten sonra şu duayı okurdu:
"Subhanellezî sehhara lenâ hazâ ve mâ künnâ lehû mukrinîn. Ve innâ ilâ Rabbinâ le münkali-bûn. Allâhümme innâ nes'elüke fî seferinâ hâze'1-bir-ra ve't-takvâ ve mine'l-ameli mâ terdâ.
Allâhümme hevvin aleynâ seferinâ hâzâ vatni annâ bu'dehû. Allahümme entessahibu fissefer. vel-halîfetü filehli. Allâhümme innî eûzü bike min va’sâis-seferi ve keâbetilmenzari ve sûil-münkalebi fil-mâli vel-ehli vel-veled.”

“Bize bu (binekleri) hizmetçi kılan Allâh'ın şânı ne yücedir. Yoksa biz buna Güç yetiremezdik. Şüphesiz ki, biz Rabbimize döneceğiz. Allâh'ım! Senden bu yolculuğumuzda iyilik ve takva; ve Senin razı olacağın amelleri dileriz. Allâh’ım! Bu yolculuğumuzu bize kolay kıl. Bize yolumuzun uzaklığını dürüp yakınlaştır. Allâh'ım! Yolculuğumuzda sahibimiz sensin, geride kalan ailemizin de vekili Sensin... Allâh'ım! Yolculuğun zorluklarından, kötü durumlara düşmekten, malımızda ve ailemizde oluşacak kötü durumlardan Sana sığınırım.” (Müslim, Hac, 425)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-19
Peygamberimiz (s.a.v.), zor bir işle karşılaştığında şu duayı okurdu:
“Allahümme la sehle illa ma cealtehu sehla. Ve ente tec’alül hazne in şi’te sehla.”

“Allâh’ım! Sen kolaylaştırmazsan, kolay olan bir şey yoktur. Sen dilersen eğer, zor olan herşey kolay gelir.” (Nevevî, el-Ezkâr, 87)   

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-20
Peygamberimiz (s.a.v.), “kim ezan okunduktan sonra şu duayı okursa, kıyamet gününde ona şefâatim vâcib olur” buyurmuştur:
“Allahümme Rabbe hazihid da’vetit tâmmeh. Vessalâtil kâimeh. Âti seyyidena Muhammedenil vesîlete vel fadîleh. Veb’ashü makamen Mahmudâ. Ellezî ve adteh.”
“Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın Rabbi olan Allâh’ım! Muhammed’e (s.a.v.) Vesîle’yi ve Fazîlet’i ver! O’nu kendisine vaad ettiğin Makaam-ı Mahmûd’a ulaştır.” (Buhârî, Ezan,8)
MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-21
Peygamberimizin (s.a.v.), borçlu olan kimsenin şu duayı okumasını tavsiye etmiştir:
“Allâhümmekfini bihalalike an haramik. Ve ağnini bifadlike ammen sivak.”
“Allâh’ım! Beni haram kıldıklarından uzaklaştır; helal kıldıklarınla yetindir. Senin bana ihsan ettiklerinle beni zenginleştir; Senden başkasına beni muhtaç etme.” (Tirmizî, Deavât, 111)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-22
Peygamberimizin (s.a.v.), yılın ilk turfanda meyvesi kendisine sunulduğunda şu duayı okur ve onu huzurundaki en küçük çocuğa ikram ederdi:
“Allahümme barik lena fi semerina ve barik lena fi medinetina ve barik lena fi saina ve barik lena fi müddina”
“Allâh’ım! Meyvelerimize (bütün mahsûllerimize) bereket ver. Şehrimizi de bereketli kıl. Ve ölçeklerimizle ölçüp-tarttığımız herşeyi bereketli eyle.” (Müslim, Hac, 474)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-23
Peygamberimizin (s.a.v.), başa gelebilecek musibetlerden korunmak için şöyle dua ederdi:
“Bismillahillezi la yedurru measmihi şey’ün fil ardi ve la fissema’. Ve hüves Semiul Alim”
“Allâh’ın ismini anarak musibetlerden O’na sığınırım. Çünkü O’nun ismini anan kimseye ne yeryüzünde ne de gökte hiçbir şey zarar veremez. O, her şeyi işiten ve her şeyi bilendir.” (Tirmizî, Deavât, 13)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-24
Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Hazret-i İbrahim aleyhisselâmın, oğulları İsmail ve İshak’ı kötülüklerden koruması dileğiyle Allâh’a bu sözlerle dua ettiğini ifade ederek, torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için de aynı dua ile şöyle dua ederdi:
“Uizuküma bikelimatillahittâmmeh. Ve min külli aynin lâmmeh.”
“Bütün kötülüklerin kaynağı Şeytan’ın şerrinden, her türlü zehirli haşerâtın zarar vermesinden ve kötü bakışların şerrinden sizi koruması için Allâh’ın tam ve mükemmel kelimelerine sığınırım.” (Buhârî, Enbiyâ, 10)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-25
Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kızı Hazreti Fâtıma’ya (r. anhâ) sabahladığı ve akşamladığı zaman şöyle dua etmesi tavsiyesinde bulundu:
“Ya Hayyu ya Kayyum. Bike esteğis. Fe aslih li şe’ni küllehu ve la tekilni ila nefsi tarfete ayn.”
“Ey Hayy ve Kayyûm (olan Allâh’ım!) Ancak senden yardım isterim. Benim bütün hallerimi, işlerimi Sen yoluna koy. Ve beni bir anlığına dahi nefsimle baş başa bırakma.” (Nesâi, Amelül-Yevm ve’l-Leyl, 570)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-26
Peygamber Efendimiz(S.A.V.) ashabına korku duygusundan korunmak için şu duayı öğretmişti=
“Euzü bikelimatillahittammeh min gadabihi ve şerri ıbadih. Ve min hemezatiş şeytain. Ve en yahdurun.”
“Allahın gazabından ve kullarının şerrinden Allahın tam ve mükemmel kelimelerine sığınırım. Ve şeytanların dürtmelerinden ve yanımda hazır bulunmalarından Allaha sığınırım.” (Tirmizi,Deavat)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-27
Peygamber Efendimiz(S.A.V.) Hz. Ali’ye sıkıntı ve şiddet hali geldiği zaman şu duayı okumasını emretti=
“La ilahe illallahül Kerimul Azim. Subhanehu tebarakellahu Rabbul Arşil Azim. Elhamdü lillahi Rabbil Âlemin.”
“Kerim ve Azim olan Allahtan başka hiçbir ilah yoktur. O bütün noksanlıklardan münezzehtir. Büyük Arşın Rabbi olan Allah her şeyden yücedir. Hamd âlemlerin Rabbi olan Allaha mahsustur.” (Ahmed Bin Hanbel, Müsned)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-28
Peygamber Efendimiz(S.A.V.) sıkıntı içinde olan bir kimsenin şu duayı okumasını tavsiye etmiştir=
“Allahümme rahmeteke ercu. Fe la tekilni ila nefsi tarfete ayn. Ve aslih li şe’ni külleh. La İlahe illa ente.”
“Allahım Senin rahmetini istiyorum. Beni bir anlığına bile nefsimle başbaşa bırakma. Ve benim işlerimi halimi düzelt. Senden başka ilah yoktur.” (Ebu Davud, Edeb)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-29
Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Hazreti Ebubekir, (r.anh) kendisine namazda ve evinde okuyacağı bir dua öğretmesini isteyince, ona şu duayı öğretti:
“Allahümme inni zalemtu nefsi zulmen kesîra. Ve la yağfiruzzunube illa ente. Fağfir li mağfiraten min ındik. Verhamni inneke entel Gafurur Rahim.”
“Allâh’ım! Ben kendime çok zulmettim. Günahları ancak sen bağışlarsın. Beni kendi katından bir bağışlama ile affeyle. Ve bana merhamet et. Çünkü sen bağışlaması ve merhameti en çok olansın.” (Buhârî, Ezân, 149)

MEHMET EMİN AY-PEYGAMBERİMİZİN(S.A.V.) GÜNLÜK DUALARI-30
Peygamber Efendimiz (s.a.v.), sık sık şu dua ile Allâh’a dua ederdi:
“Allahümme inni euzü bike minel aczi vel kesel vel cubni vel herami vel buhl. Ve euzü bike min azabil kabr. Ve euzü bike min fitnetil mahya ve memat. “
“Allâh’ım! Âcizlikten, tembellikten, korkaklıktan, kocamaktan ve cimrilikten Sana sığınırım (beni koru). Kabir azabından da Sana sığınırım. Hayatın ve ölümün fitnelerinden de yine Sana sığınırım.” (Buhârî, Cihâd, 25)
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2022, 13:18:16 Gönderen: hakansen967 »
Linklerin Gorulmesine Izin Verilmiyor. Kayit ol ya da Giris Yap

Bu mesaj icin tesekkur eden uyeler: hasanyöndem, HARUN

Cancazım

• Vip Üye
  • Etkinlik:
    0%
  • Tesekkur Edildi: 615 kez
  • Rep Puanı: 16
« Yanıtla #8 : 01 Kasım 2022, 18:31:04 »
ALLAH (cc) Razı Olsun. Güzel albümler için, Emekleriniz için, Sizlere sonsuz teşekkürler.
GÜLLERE VURGUNUM, GÜLLERE SEVDALI.

43Kütahya

• Vip Üye
  • Etkinlik:
    3.8%
  • Tesekkur Edildi: 635 kez
  • Rep Puanı: 56
« Yanıtla #9 : 02 Kasım 2022, 07:27:59 »
Emeğinize sağlık Allah razı olsun Teşekkür ederim