Allah Beni Seviyor mu?

Gönderen Konu: Allah Beni Seviyor mu?  (Okunma sayısı 1251 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

münih

• Vip Üye
  • Etkinlik:
    0%
  • Tesekkur Edildi: 4964 kez
  • Rep Puanı: 28
    • FANİDUNYA.NET
Allah Beni Seviyor mu?
« : 02 Mayıs 2015, 18:01:22 »
Allah Beni Seviyor mu?

Yüce Allah, "... İyilik edin. Şüphesiz Allah, iyilik edenleri sever. (Bakara Suresi, 195) buyurur. Sevgisini kazanabilmek için ?iyi? olmamız gerektiğini haber verir. İyilik, insanın tüm hayatını kapsayan bir ahlaktır ve kişinin yalnızca canı istediğinde değil, hayatı boyunca uygulaması gereken samimi çabadır.

Kur'an, iyileri fedakar, yardımsever, hoşgörülü, sevgi, şefkat ve merhamet sahibi, güzel ahlaklı ve yaptığı her güzel işi Rabb?inin rızasını kazanmak için yapanlar olarak tarif eder. Toplumda birçok insanın yaptığı gibi "desinler" ya da "demesinler" mantığıyla hareket etmenin yanlışlığını vurgular.

İnsan iyiliği kendi inancı, düşünceleri, hayata bakış açısı ve toplumsal eğitimi doğrultusunda kendisi belirleyemez. Gerçek iyi, derin bir aşkla Allah'ı seven, derin bir saygıyla Allah'tan korkan, O'nun rahmetini ve rızasını yitirme endişesiyle içi titreyen ve O'nun sınırlarını koruyan insandır.

Var gücüyle kötülüğü emreden nefsimiz ve destekçisi şeytan da boş durmaz kuşkusuz. Bizi güçsüzleştirmek ve kendi yollarına çekmek için ömrümüz boyunca telkinler verir, çaba harcarlar.

İyi insan olmaya gayret eden kişi yardımı karşılıksız yapar ve başkalarını da iyiliğe özendirir. İnsanın, gerçek iyiyi yalnızca kendisinin bilmesi ve yaşaması yeterli değildir. İnanan her insan başkalarını da güzel ahlakı yaşamaya davet etmekle sorumludur.

Sevdiklerinden olmamız için yetime, yoksula yardım etmemizi, ihtiyacımızdan artakalanı, ancak atacaklarımızı değil sevdiğimiz şeyleri vermemizi ister Allah. "Yığıp biriktirmeyin, bollukta da darlıkta da infak edin" buyurur.

Sinirlendiğimizde öfkemizi yenmeyi, insanlardaki haklarımızdan bağışlama ile vazgeçmemizi ister. Sabırlı olmak çok önemli. Şefkatsiz, merhametsiz ve hoşgörüsüz, öfke dolu bir üslup inanan insana yakışmaz.

Bağışlayıcı olmak büyük bir erdemdir. Bağışlamamak, sevginin önüne set çeker. Bağışlayıcı olun, Allah'ın sizi bağışlamasını sevmez misiniz?" ifadesiyle bağışlanma müjdesi verir Kur'an. Ne önemli bir nimet!.. Neden intikam almak ister ki insan? Unutmayalım; Allah Muntakim'dir. "Allah, intikam sahibi, güçlü ve üstün olan değil midir? (Zümer Suresi, 37)

Allah sınırsız adalet sahibidir; "Gerçek şu ki, Allah zerre ağırlığı kadar haksızlık yapmaz. (Bu ağırlıkta) Bir iyilik olursa, onu kat kat kılar ve Kendi yanından pek büyük bir ecir verir. (Nisa Suresi, 40)

Peygamberimiz (sav), "Eğer Allah'ın sizi sevip sevmediğini düşünüyorsanız sizi ne ile meşgul ettiğine bakın" buyurur.

Eğer günlük hayatta yarar sağlamayacak boş işlerle uğraşmıyorsak ve O'nun istediği şekilde yaşıyorsak umut ederiz; Allah bizi seviyordur.

Gün içinde Allah'ı anıyor, düşünüyorsak ve O'nunla bağlantımız sürekliyse, attığımız adımı O'nun hoşnutluğu için atıyor ve iyi işler yapıyorsak umut ederiz; Allah bizi seviyordur.

Hele bir de ömür boyu nefsimizin bencil tutkularından sakınmış, sürekli iyilik peşinde koşmuşsak? İşte o zaman alacağımız karşılığın -Allah'ın dilemesiyle-O'nun rızası ve sonsuz güzellikler olmasını umut ederiz.

Böylelikle Allah, dediklerine karşılık olarak içinde ebedi kalacakları, altından ırmaklar akan cennetler verdi. Bu, iyilik yapanların karşılığıdır. (Maide Suresi, 85)

Bu mesaj icin tesekkur eden uyeler: kervan, hak aşığı, mehmet ali

hak aşığı

• Vip Üye
  • Etkinlik:
    3%
  • Tesekkur Edildi: 3649 kez
  • Rep Puanı: 85
Ynt: Allah Beni Seviyor mu?
« Yanıtla #1 : 02 Ocak 2017, 19:08:37 »
Teşekkür ederim ALLAH razı olsun

mehmet ali

• Kıdemli Üye