Hafızanın İhtişamı

Gönderen Konu: Hafızanın İhtişamı  (Okunma sayısı 1436 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

KurbanAmca

• Vip Üye
  • Etkinlik:
    0%
  • Tesekkur Edildi: 19235 kez
  • Rep Puanı: 275
  • Kütahya'nın Pınarları
    • www.ilahi-ezgi.com
Hafızanın İhtişamı
« : 30 Haziran 2010, 10:10:54 »
Hafızanın İhtişamı

"Yavuz Sultan Selim Han zamanında bir şair yeni yazdığı şiirini pek beğenmiş ve sultana okumak istemiş.Tabii o zamanlar gerçek sanatkâra çok kıymet verildiği için, kısa zamanda huzura kabul edilmiş.Selim Han'ın yanında Hasan Can ve diğer vezirler  de varmış.Şair zat,  heyacandan sesi titreyerek şiirini  okumuş bitirmiş,sonra da padişaha bakmış.Yavuz Selim Han hiç tereddüt etmeden:"Ama ben bu şiiri biliyorum." deyince ,adamcağız şaşırmış."Nasıl olur efendim,bu şiiri ben yazdım ve ilk defa burada okuyorum."İstersen bir de ben okuyayım."demiş padişah."Siz bilirsinisiz."
   Selim Han gerçekten teklemeksizin adamın az evvel okuduğu şiirin aynısını okumuş .Adam şaşkınlıklar içindeyken bu sefer Hasan Can atılmış:"Bu şiiri ben de biliyorum sultanım."demiş,"Destur verirseniz ben de okuyayım."
   O da okumuş. Sonra hemen yanındaki vezir ve diğerleri de sırayla okumuşlar.Böylece huzurda şiiri okuyan on kişi çıkmış.Şair ne yapacağını şaşırmış."Nasıl oluyor anlayamıyorum efendim.Ama bu şiiri gerçekten ben yazdım." diye kendini savunmaya çalışmış.
   Neyse ki sonradan  gerçeği anlatıp,adamcağızın gönlünü almışlar.Padişahın duyduğunu bir seferde ezberlediğini,Hasan Can'ın iki ve diğerlerinin de sırayla artan sayılarda ezberleyebildiklerini  söylemişler.Böylece şair de rahatlamış. "
Linklerin Gorulmesine Izin Verilmiyor. Kayit ol ya da Giris Yap

Bu mesaj icin tesekkur eden uyeler: kervan, medet42

suskun1

• Ziyaretçi
Ynt: Hafızanın İhtişamı
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz 2010, 10:46:27 »
Maşallah... bunu okuyunca benim hiç hafızm olmadığına karar verdim...
hiç ezberim yok  :'(  :'(  :'(

kervan

• Çalışkan Üye
  • Etkinlik:
    0%
  • Tesekkur Edildi: 17 kez
  • Rep Puanı: 0
Ynt: Hafızanın İhtişamı
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs 2020, 11:38:31 »
emeginize  saglık  rabbim  razı  olsun  güzel  paylasımınız  icin

medet42

• Aktif Üye