Mp3 Terimleri

Gönderen Konu: Mp3 Terimleri  (Okunma sayısı 4644 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

RahmetFm

• Yeni Üye
  • *
  • Etkinlik:
    0%
  • Tesekkur Edildi: 56 kez
  • Rep Puanı: 0
Mp3 Terimleri
« : 03 Mart 2019, 19:57:02 »
Mp3 formatları ve ses kaliteleri hakkında bilinmesi gereken terimleri aşağıda bulabilirsiniz...

Flac Nedir ?

FLAC (Free Lossless Audio Codec) özgür, kayıpsız bir ses kodlamasıdır. Yani sitemizde ekli flac şarkılar orjinal cd sesi olup orjinal satılan cd sesi ile birebir aynı kalitededir. Şarkının sesinden hiçbir kayıp olmadan orjinal şekilde dinleyebiliyorsunuz.

-1 dakikalık wav dosyası 10mb, flac dosyası ise 4,2 - 6,3 mb arasındadır. Sayısal sesleri kayıp olmaksızın sıkıştırmak için kullanılan algoritması, dosya boyutunu % 50-60 arasında boyutu düşürmektedir. Ama kalitesi ise normal büyük boyutlu mp3'e göre 2-3 kat fazla kaliteli.

Kbps nedir ?

Kbps saniye başına düşen kilobit oranıdır. Yani müzik mp3 dosyası olarak kayıt edilirken belirli bir oranda sıkıştırılır bu sıkıştırma ne kadar fazlaysa kbps o kadar düşer kalitesi de o oranda düşer. Kbps ne kadar yüksek olursa şarkının ses kalitesi de o kadar yüksek olur.

AAC nedir ?

Advanced Audio Coding (AAC) , Türkçe anlamıyla Gelişmiş Ses Kodlama sayısal ses için kayıplı sıkıştırma yapan kodlayıcı ya da çözücüdür.

Feat Nedir ?

Bir müzisyenin kendi single ya da albümü için'' yeni bir şarkı hazırlayıp bunu da bir soliste okutursa, albüm şarkısı ya da single parçasının ismine "feat" ibaresi eklenir. Örnek; "Hasan Dursun feat. Sedat Uçan - Ben de Ağladım "

Soundtrack Nedir ?

"Soundtrack" film müziği anlamında kullanılmaktadır.

Bu mesaj icin tesekkur eden uyeler: Mehmedim, eFuL!m, hak aşığı, hakansen967, BURAK

Reaniwy

• Yeni Üye
  • *
  • Etkinlik:
    0%
  • Rep Puanı: 0
Ynt: Mp3 Terimleri
« Yanıtla #1 : 13 Aralık 2019, 11:14:16 »
I really like these things. Always trying to find information but didn't find the answer
Linklerin Gorulmesine Izin Verilmiyor. Kayit ol ya da Giris Yap