Çanakkale hikayeleri 1

Gönderen Konu: Çanakkale hikayeleri 1  (Okunma sayısı 1426 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

..::seymen-aga::..

• Ziyaretçi
Çanakkale hikayeleri 1
« : 16 Mart 2012, 09:23:00 »
arkadaşlar yeminle oturdum kendi ellerimle yazdım.bi kitap okumuştum.orda vardı bu hikayeler.uzun falan demeyin bak mutlaka okuyun tamammı??

vefa lisesinde Fransızca öğretmeni olarak görev yapan Ahmet Rıfkı,otuz yaşlarında
aynı semtte bulunan evlerinde annesiyle oturuyorudu.her vatan evladı gibi dayanamayıp
görevini bırakıp çanakkaleye savaşa gitme kararını almıştır.evine geldi,annesine durumu
kısaca anlattı.
mahallenin bakkalı selahattin adil beye uğradı.
-selahattin amca anamı iaşesiz bırakma,düşman hançerini çanakkale bağrına saplanmış
onu çıkarmaya gidiyorum.dönüşte borcumu öderim.

DÜşman 19 aralık günü Arıburnu ve Anafatralar bölgesini gizlice terk etmişti.bu sırada
düşmanın döşediği mayınlar birliklerimize bir hayli zayiat vermişti.işte bu mayınlardan
bir taneside Ahmet Rıfkı'ya isabet etti.19 aralık günü saat 8.20 sularında şehitlik mertebesine
ulaştı.

Ahmet Rıfkı'nın önce mektupları kesildi.sonra şehitlik haberi ulaştı istanbula...

Ahmet Rıfkı'NIN annesi ayşe hanım evden çıkmış bakkadan içeri giriyordu.

-selahattin adil efendi biliyorsun oğlumun şehitlik künyesi bu sabah geldi.
üzerinden çıkan parasını,eşyasını ve ikramiyesini bir heyet gertirdi.istedimki oğlum borçlu yatmasın
yaklaşık 7 aydır senden veresiye alıyorum.utanır oldum ne yapalım Allah'ın takdiri!yap hesabını al
hakkını..
ayşe hanım hesap kitap bilmediğinden komşusu gülşah hanımla gelmiştir.
gülşah hanım veresiye defterini önüne alır.deftere dikkatle baktı!gözleri buğulandı;
defterin sayfaları üzerine yazılmış kırmızı renkli sırt sırta dizilmiş arapça harfleri
okuyamaz olmuştu.gözlerindeki buğulu hal birden bire yaşlara dönüştü.

ayşe hanım şaşrımıştı.olay neydiki gülşah ağlıyordu.gülşah hanım eliyle veresiye defterini gösteriyordu
satırda şunlar yazıyordu:
"BU HESAP AHMET RIFKININ KANIYLA ÖDENMİŞTİR VESSELAM"

selahattin efendi müşterilere döndü:
"biz devlet değiliz.devlet kadar güçlü olamayabiliriz.ama devletin erişemeyeceği noktalara,
bizlerin ulaşması gerekir.Ahmet Rıfkı vatan uğruna can verdi.buna karşılık bir kaç parça mal vermekten
çekinecekmiyiz?helal olsun...hiç olmazsa allah katında bizlere şefaatçi olur dedi...selahattin
adil efendi ahillik terbiyesi almış gerçek bir esnaftı..
 alıntı

kervan

• Çalışkan Üye
  • Etkinlik:
    0%
  • Tesekkur Edildi: 17 kez
  • Rep Puanı: 0
Ynt: Çanakkale hikayeleri 1
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs 2020, 10:43:54 »
emeginize  saglık  rabbim  razı  olsun  güzel  paylasımınız  icin

Bu mesaj icin tesekkur eden uyeler: medet42

medet42